My shop

My shop
My shop

streda 19. septembra 2012

Moje bezlepkové pečenie...

Ako som už v predchádzajúcom príspevku písala, u troch detí nám počas leta zistili celiakiu. Boli z toho veľmi smutní, hlavne Maťko už vedel, čo to obnáša, lebo jeho spolužiak mal tiež bezlepkovú diétu. Zistili sme, že to nie je až také strašné, že pri varení sa dokážem múke vyhnúť, poprípade použijem múku, ktorá neobsahuje lepok. Existuje veľa druhov múky na lekársky predpis a tiež je vhodná kukuričná, pohánková, sójova, či ryžová múka. Aj koláče sa dajú upiecť a sú veľmi chutné, ani by ste nespoznali rozdiel. Jediné, čo deťom chýba je dobrý chlebík, rožky a iné čerstvé pečivo. Sľúbila som im, že urobím všetko pre to, aby som im dokázala upiecť chutný chlebík. Nie je to také jednoduché, veľa chlebov sa mrví, dlho nevydržia a vôbec nie sú chutné. No skúšala som, skúšala, až sa mi to podarilo. Tento chlebík je dobrý aj na tretí deň - dlhšie u nás nevydrží, lebo sa zje...
 Bezlepkový chlebík
400 g múku Promix CH-špeciál (alebo Schar Mix B);
100 g kukuričnej hladkej múky (alebo pohánkovej hladkej múky);
1 ČL vlákniny Psylium;
3,5 - 4 dcl vlažnej vody;
2 PL octu;
2PL oleja;
1 postrúhané jablko (to je môj grif - v pôvodnom recepte je cuketa - aj tú som skúšala
);
2 uvarené postrúhané zemiaky;
soľ;
cukor;
 sušené droždie;
sezamové semienka (môžu byť aj iné, ale moje deti akceptujú len tieto).
Kvôli diéte sme kúpili pekárničku - tá mi prácu o dosť uľahčuje.

A ešte s jedným receptom sa chcem podeliť. Sú to mufiny. Mufiny som piekla aj predtým, no nikdy sa mi nepodarili také, ako sú tieto bezlepkové. Dnes som ich už piekla z dvojnásobnej dávky, pretože ich chceli všetci, nie len naši celiatici :-)
 Bezlepkové mufiny
160 g múky Promix UNI (alebo Schar Mix C);
1 zlatý klas;
130g roztopeného masla (ja som použila palmarín);
100 g kryšt. cukru;
1/2 vanilkového cukru;
1ČL prášku do pečiva;
1/2 ČL sódy bikarbóny;
2 vajcia;
soľ;
3-5 PL kyslej smotany (jogurtu);
horká čokoláda;
orechy;
ovocie (ja som použila mrazené čučoriedky);
Najprv urobíme sneh z bielkov, pridáme žĺtka a cukor, potom všetky tekuté ingrediencie. Potom všetky ostatné, nakoniec posekanú čokoládu, orechy, ovocie... Do košíčkov nekladieme do plna, pretože sa krásne nafúknu.
Musím sa však priznať, že nie všetko, čo upečiem sa stretne s pozitívnym ohlasom. Našla som napríklad recept na lúpačky, či rožky, no neboli až tak dobré. Aj keď nevyzerajú zle, čo poviete?

Aj tu ešte mám čo robiť, aby som prišla na to, ako upiecť dobré pečivo. Zajtra sa chystám vyskúšať recept na vianočku, tak mi držte palce, nech je to jedlé a nech to chutí :-)


2 komentáre:

  1. Ajka, myslím, že si sa novej úlohy zhostila bravúrne! Máš môj obdiv! Verím, že v tejto chvíli už vianočka smeruje do rúry:)
    Gabi

    OdpovedaťOdstrániť